Okapy przyścienne

Informacja

Nowe produkty

Okapy gastronomiczne przyścienne

Żadna profesjonalna kuchnia nie może obyć się bez sprawnie funkcjonującego układu wentylacyjnego i przystosowanego do potrzeb lokalu okapu. Zadaniem okapu gastronomicznego jest usuwanie z kuchni łączących się z gotowaniem zapachów, nadmiaru pary wodnej, tłuszczu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Prawidłowo działająca wentylacja zapewnia prawidłową wilgotność i temperaturę w kuchni, co przekłada się na komfort pracy, a przez to – na jakość wykonywanej przez personel pracy. Okapy gastronomiczne, zarówno przyścienne, centralne jak i specjalne, muszą być dostosowane do konkretnych warunków. W razie wątpliwości, jaki okap najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, polecamy zasięgnąć porady naszych doświadczonych fachowców.

Główny podział tych urządzeń obejmuje okapy gastronomiczne przyścienne i okapy centralne. Zarówno jedne, jak i drugie dzielą się na urządzenia wyciągowe i nawiewowo-wyciągowe. Te drugie nie tylko odprowadzają z pomieszczeń kuchennych wszelkie produkty uboczne gotowania, ale również nawiewają strumień powietrza – kompensacyjny bądź indukcyjny, lub też oba te strumienie jednocześnie.

Okapy przyścienne W tej kategorii nie ma produktów.

Rodzaje okapów gastronomicznych przyściennych

Okapy gastronomiczne przyścienne dostępne na rynku nadają się do każdej profesjonalnej kuchni – spośród wielu ich typów można wybrać ten, który najlepiej w konkretnych warunkach spełni swoją rolę. Wśród okapów gastronomicznych można znaleźć wiele propozycji zarówno wymiarów i siły wyciągowej, jak i kształtów – podstawowe ich rodzaje to okapy gastronomiczne przyścienne skrzyniowe, skośne i ze ścięciem. Okapy gastronomiczne przyścienne przystosowane do pracy z wentylatorem montowane są w przypadkach, gdy okapu nie można podłączyć do instalacji wyposażonej w wentylator zewnętrzny bądź kanałowy. Wszelkiego rodzaju okapy przyścienne można doposażyć w filtry labiryntowe wyłapujące tłuszcz oraz oświetlenie.