Kuchnie elektryczne

Informacja

Nowe produkty

Kuchnie gastronomiczne elektryczne

Solidna, dostosowana do pracy w lokalu gastronomicznym kuchnia jest podstawą udanego biznesu. Wybór najodpowiedniejszej kuchni może wydawać się prosty, musi jednak być dobrze przemyślany, aby praca przebiegała sprawnie i efektywnie. Kuchnie gastronomiczne elektryczne mają liczne zalety – są niezawodne, stosunkowo tanie, niedrogie w serwisowaniu. Można wybierać spośród kilku rodzajów kuchni elektrycznych – ze zwykłymi palnikami, indukcyjne, ceramiczne, do zabudowy lub wolnostojące, z piekarnikiem lub bez. W ofercie znajdują się kuchnie z różną ilością palników – standardowo 2, 4 lub 6.

Kuchnie gastronomiczne elektryczne są od gazowych tańsze w nabyciu i w serwisowaniu, choć nieco droższe w codziennej eksploatacji. Nie wymagają tak częstych, jak kuchnie gazowe przeglądów, są też od nich znacznie bardziej bezpieczne. Nowoczesne kuchnie gastronomiczne elektryczne szybko się nagrzewają, regulacja temperatury przebiega sprawnie.

Kuchnie elektryczne W tej kategorii nie ma produktów.

Rodzaje kuchni gastronomicznych elektrycznych

O ile palniki gazowe mogą konkurować z tymi elektrycznymi, to piekarnik elektryczny ma same zalety – potrawy z niego są o wiele smaczniejsze dzięki równomiernemu nagrzewaniu, a nowoczesne urządzenia posiadają również funkcję naparowywania komory piekarnika. Standardowym rozwiązaniem są kuchnie gastronomiczne elektryczne wyposażone w płyty grzewcze. Nagrzewają się nie tak szybko, jak kuchnie indukcyjne, są jednak od nich znacznie trwalsze. Na rynku dostępne są takie kuchnie z szerokimi lub umieszczonymi blisko siebie płytami grzewczymi, które umożliwiają przeprowadzania procesu gotowania na części płyty i swobodną regulację intensywności gotowania.

Kuchnie gastronomiczne elektryczne ceramiczne posiadają grzałkę, która rozgrzewa płytę ceramiczną. Dzięki gładkiej powierzchni są łatwe w utrzymaniu czystości. Koniecznie należy gotować na nich w naczyniach z płaskim dnem, aby umożliwić sprawny proces nagrzewania. Przy ich użytkowaniu należy uważać, aby nie uszkodzić powierzchni ceramicznej zbyt mocnymi uderzeniami naczyń. Podobna ostrożność jest niezbędna przy korzystaniu z kuchni indukcyjnych. Wyższość tych drugich polega na tym, że błyskawicznie się nagrzewają, a regulacja temperatury grzania przebiega bardzo sprawnie. Tego typu kuchnie gastronomiczne elektryczne posiadają inny mechanizm działania, niż kuchnie ceramiczne – temperatura wytwarzana jest za pomocą pola magnetycznego. Podgrzewana jest jedynie ta część powierzchni, na której ustawione są naczynia, co wpływa na oszczędność energii.