Piece do pizzy jednopoziomowe

Informacja

Nowe produkty

Piece do pizzy jednopoziomowe

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces pizzerii jest wybór odpowiedniego pieca do pizzy. Podstawowy podział tych urządzeń obejmuje piec do pizzy jednopoziomowy i dwupoziomowy. Różnią się one wielkością komory – w zależności od ilości komór i ich wielkości możliwe jest pieczenie od jednej do nawet kilkunastu pizz jednocześnie. Najważniejszy jest dobór wielkości pieca do ilości gości – zbyt mała powierzchnia pieczenia wpłynie na zmniejszenie obrotów, a piec zbyt duży w stosunku do potrzeb lokalu niepotrzebnie zwiększy koszty eksploatacyjne.
Niezbędnym elementem każdego pieca jest płyta szamotowa. Standardowo piec do pizzy jednokomorowy, jak i dwukomorowy posiada płytę jedynie na dnie komory. Warto jednak zastanowić się nad piecem wyposażonym w płytę szamotową również na górze komory, bądź też piec wyłożony szamotem w całości. Ciepło oddawane przez płytę szamotową na całej powierzchni komory zapewnia równomierny wypiek pizzy, co wpływa na podwyższenie jej jakości. Wybór piec

Piece do pizzy jednopoziomowe W tej kategorii nie ma produktów.

Wybór pieca do pizzy jednopoziomowego – gazowy czy elektryczny?

Piec po pizzy jednopoziomowy zasilany energią elektryczną nada się zarówno do dużych pizzerii, jak i małych lokali, w tym barów szybkiej obsługi. Nada się nie tylko do pieczenia świeżej pizzy, ale i do pizzy mrożonej czy pieczenia zapiekanek. Prostsza jest obsługa i regulacja temperatury takiego urządzenia. Piece do pizzy elektryczne są tańsze niż gazowe, tańsze jest również ich serwisowanie, jednak w dłuższej perspektywie koszty ich eksploatacji są wyższe ze względu na koszty zużycia energii. Ich zaletą jest jednak możliwość modyfikacji i rozbudowy o kolejne moduły w miarę rozwoju działalności.

Piec do pizzy jednopoziomowy zasilany gazem to opcja odpowiednia dla większych lokali, specjalizujących się w wyrobie większej ilości pizzy. Są droższe od pieców elektrycznych i wymagają częstszego serwisowania, jednak są zdecydowanie tańsze w eksploatacji – dają możliwość oszczędności około 50% kosztów zużycia energii. Wybierając piec do pizzy gazowy należy pamiętać o konieczności zapewnienia doskonałej wentylacji pomieszczenia. Przemyślana musi być również wielkość urządzenia – piec gazowy nie posiada, tak jak elektryczny, możliwości rozbudowy o kolejne moduły.