Piece konwekcyjno-parowe i konwekcyjne

Informacja

Nowe produkty

Piece konwekcyjno-parowe

Dobry, solidny piec konwekcyjno-parowy to serce kuchni. Wykonuje praktycznie wszystkie procesy kulinarne wymagające obróbki cieplnej – gotuje, piecze, smaży – zastępuje kilka standardowych urządzeń gastronomicznych, optymalizując pracę i zwiększając jej efektywność. Gastronomiczne piece konwekcyjno-parowe mają tę ogromną zaletę, że nadają się do przygotowywania wielu różnych potraw równocześnie, bez obawy o przejście jednego dania zapachem drugiego, bez utraty witamin i smakowitego wyglądu, i to bez konieczności ciągłego kontrolowania, obracania i bez obawy o przypalenie czy wysuszenie dań. Trudno dziś wyobrazić sobie profesjonalną kuchnię bez tego urządzenia.

Piece konwekcyjno-parowe wymagają, co do zasady, zasilania 230V. Piece duże, kilkusekcyjne, niejednokrotnie potrzebują podłączenia do zasilania 3x400V. Standardowo urządzenie zajmuje około jednego metra kwadratowego powierzchni. Zaletą nowoczesnych pieców jest możliwość umieszczenia kilku urządzeń jedno na drugim, pod wspólnym okapem. Każdy piec posiada filtr tłuszczowy – ważne jest, aby zadbać o dostępność dodatkowych filtrów.

Piece konwekcyjno-parowe i konwekcyjne W tej kategorii nie ma produktów.

Funkcje i zalety gastronomicznych pieców konwekcyjno-parowych

Piece konwekcyjno-parowe nadają się do przygotowywania każdego rodzaju potraw – surowce można w nich poddać obróbce gorącym powietrzem, parowej, kombinacją gorącego powietrza i pary, gotują i pieką w niskich temperaturach, dzięki czemu zmniejsza się ubytek wartości odżywczych przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego smaku. Można w nich ostatecznie przyrządzić przygotowaną wstępnie i schłodzoną potrawę. Kolejne przydatne funkcje pieców konwekcyjno-parowych to rozmrażanie, suszenie owoców i grzybów, garowanie, pasteryzacja.

Gastronomiczne piece konwekcyjno-parowe wyposażone są często w system myjący, który automatycznie usuwa zabrudzenia z wnętrza komory. Kolejny system automatyczny - Calc Diagnose System informuje o zbyt dużej ilości kamienia kotłowego, który może zakłócić pracę urządzenia. Natomiast wyposażenie pieca w sondę pięciopunktową pozwala rozpoznać stan i jakość mięsa, jak również wyznaczyć środek masy.

opt6.jpg

Piece konwekcyjno parowe – cena

Piece konwencyjno parowe różnią się od siebie funkcjami, wielkością i stopniem zaawansowania technologicznego. Cena urządzenia jest bardzo zróżnicowana – od około 3 000 złotych nawet do 150 000. Zależy od zainstalowanych systemów automatycznych, pojemności pieca, jak również od marki. Przed wyborem najodpowiedniejszego urządzenia warto nie tylko przeanalizować potrzeby i możliwości lokalu, ale też zasięgnąć fachowej porady sklepu specjalizującego się dystrybucją sprzętu. Kuchnie gastronomiczne